MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! tel-1: 661 124 042 | tel-2: 793-649-295 Zadaj pytanie on-line

Słownik pojęć

 • CMS

  CMS od ang. -  content management system - system zarządzania treścią. Jest to inaczej panel administacyjny strony pozwalający na tworzenie nowych podstron serwisu, dodawanie opcji w menu, czy zmianę w tekstach. W stronach typu sklep internetowy taki panel administacyjny pozwala na pełną kotrolę sprzedarzy oraz na dodawanie bieżące dodawania asortymentu. Dostęp do tego panelu możliwy jest po zalogowaniu.

 • Domena

  Inaczej adres internetowy widoczny w przeglądarce. Domena przypisana jest do konkretnego serwera www poprzez tzw. system DNS, który tłumaczy adres IP tego serwera na nazwę zrozumiałą przez człowieka. Hipotetycznie, gdyby nie istniał system domen, zamiast wpisywania znanych nam adresów w przeglądarkę trzeba by było po prostu wpisywać tam te adresy IP. Domena nie jest dożywotnią własnością danej osoby bądź firmy. Jest przez nie wykupywana (rejestrowana) a następnie przedłużana na okres 1 roku, bądź dłużej. Aby sprawdzić, czy dana domena jest dostępna, należy sprawdzić jej status na stronie jej rejestratora. W przypadku domeny .pl do sprawdzenia jej statusu służy formularz pod tym adresem: http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

 • Hosting

  Hosting to po prostu utrzymanie strony na serwerze. Aby strona www mogła funkcjonować, pliki i baza danych które ją tworzą potrzebują miejsa w Internecie pozwalającego na dostęp do nich przez 24h na dobę. Taką usługę zapewniają właśnie serwery www oferując tzw. hostowanie strony www. Usługa jest wykupowana przeważnie na okres 1 roku. Dodatkowo serwer pozwala na założenie skrzynki pocztowej i wysyłkę za jego pośrednictwem poczty e-mail.

 • Newsletter

  Subskrypcja e-mail. Jest to po prostu lista osób, które w sposób dobrowolny dopisały do niej swój adres e-mail. Państwo, jako właściciel strony, dysponując odpowiednim narzędziem mogą hurtowo wysłać do każdej osoby na tej liście wiadomość np. o najnowszych promocjach albo zniżkach. Do listy subskrybentów zainteresowani zapisują się porzez prosty formualrz na stronie www. Wypisanie z takiej listy jest możliwe poprzez kliknięcie w link umieszczony w stopce przysłanej wiadomości.

 • Przyjazne linki

  W erze skupienia się na dobrym wypozycjonowaniu serwisu www duże znaczenie mają adresy do poszczególnych podstron serwisu. Wręcz samo Google w swoilch zaleceniach dla twórców stron twierdzi, że strony które posiadają tzw. przyjazne linki (z ang. friendly url ) o wiele łatwiej się pozycjonuje. Ale co to dokładnie oznacza.  Przykładem nieprzyjaznego linku jest np. www.moja-strona.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=2 Jest on trudny do zapamiętania i nie informuje co się znajduje pod jego adresem. Przyjazna forma tego linku to np. www.moja-strona.pl/o-nas.html. 

 • Slider

  Skrypt przeważnie napisany w Javascript, który umożliwia prezentacje wielu zdjęć z opisami. Zazwyczaj w formie przewijanych bądź przenikających się grafik. Najczęściej umieszczamy taki element na stronie głównej serwisu www. Pozwala on w ten sposób zachęcić odwiedzającego witrynę do skorzystania z usług właściciela strony, poprzez umieszanei na kolejnych slide'ach sloganów reklamowych.

 • Wersja mobilna

  Alternatywna wersja strony internetowej pozwalająca na swobodne przeglądanie takiej strony przez smartphone'y działające pod systemami operacyjnymi Android, iPhone, Windows Mobile. Kod strony jest tak dostosowany do przeglądania, że zajmuje mało miejsca (strony się szybciej wczytują) oraz ich elementy są uproszczone w stosunku do wersji normalnej - desktopowej.